Saç derisinin sedef hastalığı için en iyi 10 şampuan

Sedef hastalığını teşhis ederken, hastalığın tedavisine hemen başlamak gerekir, çünkü sedef plakları saçın tüm yüzeyine yayılabilir. Sedef hastalığı şampuanlarının bu konuda oldukça etkili olduğu, kafa derisinin dermisinin durumunu iyileştirdiği, iltihabı ve kaşıntıyı hafiflettiği kanıtlanmıştır.

Çalışma prensibi

Sedef hastalığı geçirmiş olanlar bunu anlamalıdırHastalığın kozmetik olarak ortadan kaldırılması mümkün olmayacaktır çünkü hastalık, kalıtsal olarak zayıflamış bağışıklık ve retrovirüslerle ilişkilidir.Yapılabilecek tek şey sorunu iyileştirmektir.

Kafa derisinin sedef hastalığının belirtileri

Sedef hastalığının ne olduğunu bulalım mı? Bu cilt yenilenmesiyle ilişkili bir sorundur. Tipik olarak dermisin üst katmanlarının pul pul dökülmesi bir ay sonra meydana gelir ve sedef hastalığında cilt soyulması her 4-5 günde bir meydana gelir. Böylece, keratinize pullar birikerek yüzeyi bir şekilde balmumunu anımsatan sedef plakları oluşturur.Kişinin kafasında bir veya birkaç lezyon oluşabilir ve hastalık ilerlediğinde tüm kafa bunlarla kaplanır.

Sedef hastalığınız veya dermatitiniz olup olmadığını belirlemek için dermatoloğa veya trikoloğa gitmenize gerek yoktur. Psoriatik papüllerin hemen hemen her zaman pembe veya kırmızımsı bir renge dönüşen net bir çizgisi vardır.

Saçlarınızı çok sert taramayın, aksi takdirde pullanmalardan kurtulamazsınız, sadece mikropların girebileceği yaralar oluşur.

Kesinlikleşampuanların etkisi sayesinde:

 • cilt yenilenmesi iyileşir;
 • kaşıntı ve ağrı ortadan kalkar;
 • cilt yumuşatılır ve nemlendirilir;
 • hafif bir soyulma olduğu ortaya çıkıyor, bu nedenle keratinize pullar hızla soyuluyor;
 • etkilenen alanlar azalır ve yeni sedef plakları artık oluşmaz;
 • yağ bezlerinin işleyişi normalleştirilir;
 • saçlı deride yaşayan mantar ve diğer mikroorganizmalar ortadan kaldırılır.

Önemli!Kozmetik mağazalarında satılan sıradan şampuanların dermis üzerinde güçlü bir etkisi yoktur, bu nedenle sedef belirtileriyle mücadelede etkisizdirler. Eczanede etkili bir çare aramanız gerekiyor - esas olarak reçetesiz satılıyor.

Sedef hastalığı belirtileri için ilaçlı şampuan kullanımı

Avantajlar ve dezavantajlar

İlaçlı şampuanların avantajları arasındaSedef hastalığının semptomlarını ortadan kaldırmak için tasarlanan ilaçlar şunları içerir:

 • hafiflik ve kullanım kolaylığı (ürünlerin kullanımı pratik olarak normal saç yıkamadan farklı değildir);
 • sadece cildi değil aynı zamanda saçın yapısını da etkiler;
 • 2 hafta içinde oldukça hızlı etki (talimatlara uyarsanız);
 • yeni papüllerin gelişiminin önündeki engel;
 • cilt yenilenmesinin restorasyonu;
 • dermisin soyulmasından temizlenmesi.

Şampuan kullanmanın dezavantajlarıaynı zamanda anlamlıdır. Birçok ilaç alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Hamileler, emziren anneler ve çocukların kullanımına izin verilen ürünleri bulmak nadirdir.

Ayrıca,sedef hastalığına karşı tıbbi kozmetikler:

 • ucuz değil;
 • saçın kurumasına neden olabilir;
 • Her saç derisine uygun değildir;
 • sıklıkla bağımlılık yapar.

Kontrendikasyonlar

Sedef hastalığına karşı şampuan kullanırken son derece dikkatli olmanız gerekir çünkü bunların bazıları güçlü maddeler içerir.dermise nüfuz edebilir ve daha sonra kana karışabilir. Mantar önleyici maddelere ve hormonal ajanlara dayalı şampuanlar hamile kadınlar için kesinlikle kontrendikedir. Ciddi karaciğer ve böbrek hastalığı olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

Diğer tüm tıbbi süspansiyonlar alerjik reaksiyonlar açısından test edilmelidir. Bunu yapmak için bileğinizin derisine veya dirseğinizin iç kısmına birkaç damla sedef önleyici şampuan damlatıp 10 dakika bekletin. Reaksiyonu gözlemleyin: kızarıklık, şişme veya kaşıntı durumunda test ilacını atmak daha iyidir.

Bazı durumlarda fon kullanımı yasaktır:

 • çocuklar;
 • cilt dermatiti olan kişiler;
 • papüllerin lokalize olduğu yerlerde ülseri olanlar;
 • Frengi ve cildin kötü huylu tümörleri olan insanlar.

Uygulama kuralları

Saç derisinin sedef hastalığı için herhangi bir şampuanı kullanmadan önce, talimatları, özellikle de uygulama yöntemini dikkatlice okumalısınız.

Kullanım ipuçları:

 1. Saçınızı yıkamadan önce bazı şişelerin çalkalanması gerekir.
 2. Çoğu ürün nemli saça uygulanır. Sebumun dermisini temizlemek için önce saçınızı yıkarsınız, ardından buklelerinizi havluyla kurutursunuz. Çilekler hafif nemli olduğunda sedef şampuanını başınıza yayın.
 3. İyileştirici bir süspansiyon uygularken, ilacı esas olarak papüllerin biriktiği yerlere uygulamaya çalışın. Ürünün epidermisin daha derin katmanlarına nüfuz etmesi için saç derinize masaj yaptığınızdan emin olun. Tahriş olmuş bölgeleri tırnaklarınızla çizebileceğiniz için aktif formülü parmak uçlarınızla dermise dağıtın.
 4. Şampuanı 5-7 dakika bekletin, ardından bol sıvıyla durulayın. Seçilen tıbbi kozmetikleri kullanarak işlemi tekrarlayabilirsiniz, ancak en fazla 2 defa.
 5. Sedef hastalığını tedavi ederken şampuanlar 14 gün boyunca haftada 2-3 kez kullanılır.Daha sonra yaklaşımların sayısı azaltılmalıdır - çoğunlukla haftada bir kez kullanılmalıdır.
 6. Saç derisinin şampuanlarda bulunan aktif maddelere alışması olur. Kural olarak, bu iki hafta sonra olur. Bu durumda ilacı hemen değiştirmemelisiniz. Bir veya iki hafta beklemek ve ardından tedaviye devam etmek daha iyidir.
 7. İki şampuan almanız önerilir: katran ve şifalı. Değiştirilmeleri gerekiyor.
 8. Saçınızı yıkadıktan sonra saçınızı saç kurutma makinesi ile kurutmayın, ayrıca saçınızı durulamak için kaynatma kullanın.

Önemli nokta!Sedef hastalığınız varsa kalıcı boyaların kullanılması önerilmez. Çok sayıda psoriatik papülün ortaya çıkmasına neden olarak durumu yalnızca ağırlaştırabilirler.

Şampuan incelemesi

Papülleri ortadan kaldırabilecek bir dizi şampuan var.Eylem vektörleri farklıdır:

 • ölü parçacıklardan (katran, kükürt, salisilik asit bazlı) temizlemeyi amaçlayan;
 • mikroorganizmaların, özellikle pitrosporum mantarının, stafilokokların ve streptokokların öldürülmesi (çinko pirition, antifungal maddeler ilavesiyle);
 • iltihabı ve ağrıyı hafifletmek (kortikosteroidlere (hormonlara) dayanarak, bu nedenle yalnızca bir dermatolog ve trikolog ile görüştükten sonra kullanılırlar);
 • Ana tedavi kursları arasında profilaksi olarak kullanılan bebek şampuanları.

Bu nedenle sedef hastalığında saçınızı neyle yıkayacağınız size kalmış. Ancak psoriatik belirtilerin evresini değerlendirmek için, en uygun tedaviyi önerecek bir trikolog veya dermatologdan yardım istemek daha iyidir.

En etkili ilaçların gözden geçirilmesi:

 • Cildi dezenfekte etmek için tasarlanmış şampuan. Sadece bakterilerle değil aynı zamanda mantarlarla da mükemmel bir şekilde savaşır. İlaç çinko pirition ve diğer birçok faydalı bileşeni içerir. Şampuan için pratikte hiçbir kontrendikasyon yoktur (yalnızca ilaca karşı bireysel hoşgörüsüzlüğe kadar kaynarlar). Ürünü nemli saça birkaç kez uygulayın. İlk etki, günde 2-3 kez, 14 günlük aktif kullanım sonrasında elde edilir. Maliyet oldukça yüksektir.
 • Bu ürünün ana bileşeni, oluşan kuru kabuğu çıkarmak ve iltihaplanma sürecini (kızarıklık ve kaşıntı) hafifletmek için tasarlanmış bir hormondur. Soyulmayı ortadan kaldırmadığı, yalnızca hastalığın alevlenme riskini azalttığı için önleyici amaçlarla kullanılması tavsiye edilir. Ürün kuru kafaya uygulanmalı ve yaklaşık 15 dakika bekletilmelidir. En iyi peeling etkisi olan şampuanla birleştirilir. Bu şampuanı kullanırken daima dikkatli olun. İlk iki haftadan sonra iyileşme meydana geldiğinde, daha sonra durum kötüleştiğinde ve sedef hastalığı iki kat kuvvetle kendini gösterdiğinde vakalar göz ardı edilemez.
 • Ardıç katranı içeren bir ürün. Yoğun bir madde saç derisine uygulandığında tarama sırasında oluşan yaraları iyileştirir, mantarları öldürür ve kızarıklığı giderir.
 • Çinko pirition bazlı şampuanın sedef hastalığı için oldukça olumlu olduğu kanıtlanmıştır. Sadece bakterileri yok etmekle kalmıyor, aynı zamanda ölü deri hücrelerini de temizliyor. Bir şampuanlama işlemi sırasında ürünün 2 kez uygulanması ve ardından durulanması önerilir. Ürünün maliyeti nispeten düşüktür.
 • Katran ve salisilik şampuanlar. İlk çare, çeşitli yaraları iyi iyileştirir ve iltihabı hafifletir, ikincisi ise dermisi kurutur, eksfoliye eder ve besler, ayrıca cildin mikro sirkülasyonunu iyileştirir. İlk ürünün maliyeti salisilik asit ilavesi ile şampuandan biraz daha pahalıdır.
 • En etkili çarelerden biri. Ana maddesi, mantar ve her türlü enfeksiyonla etkili bir şekilde mücadele eden imidazol grubunun bir temsilcisidir. Ayrıca kozmetikler yaraları mükemmel şekilde iyileştirir ve yağ bezlerini stabilize eder. İlk kullanımda hafif bir karıncalanma hissederseniz tedaviyi iptal etmemelisiniz. Ancak yanma hissi ciddiyse ilacı bırakmalısınız.
 • Kepek, sedef hastalığı, liken ve seboreik dermatitle mücadele etmek için tasarlanan şampuan serisinde iki ürün bulunmaktadır: katran ve çinko. İlk ilaç saç derisindeki pullanmaları temizler, saç yapısını iyileştirir ve sebum adı verilen deri altı sebum üretimini stabilize eder. İkincisi ise yağ bezlerinin işleyişini stabilize etmeyi ve mikroplarla savaşmayı amaçlıyor.
 • Bu kozmetiklerin aktif maddesi, yağ bezlerinin işleyişi üzerinde faydalı etkisi olan selenyum disülfürdür. Ayrıca dulavratotu kökü ve tarçın alkolünün infüzyonu da dahildir. İlacın iyileştirici formülü hücre bölünmesini normalleştirir ve doğru yenilenmelerini destekler. Ayrıca bu şampuanı kullandıktan sonra saçlarınız güzel bir parlaklık kazanır.
 • Belki de kızarıklığı ve kaşıntıyı başarılı bir şekilde ortadan kaldıran ve aynı zamanda cildi temizleyen en ucuz ilaçlardan biri. İlacın agresif bir etkisi yoktur. Tek kontrendikasyon huş katranına karşı bireysel hoşgörüsüzlüktür.
 • Antimikotik ilaç. Temel bileşenleri (imidazoller ve çinko pirition grubundan bir madde) sentetik olarak elde edilir. Kullanıcı incelemelerine göre papüllerin üstünde yer alan kuru kabuğun cildinden kurtulmasına yardımcı olur.

Tıbbi kozmetiklerin sizi sedef hastalığının semptomlarından anında kurtaracağını düşünmenize gerek yok.Cildinizin durumunda bir iyileşme hissetmeniz en az 2 hafta sürmelidir.

Hatırlamak!Sedef hastalığı, hormon dengesizliği, stres veya zayıf bağışıklık sistemi nedeniyle tekrar alevlenebilen tedavi edilemez bir hastalıktır.

Böylece,Saç derisinin sedef hastalığına yönelik şampuanlar, cildin durumu ve hastalığın ihmal derecesi dikkate alınarak seçilmelidir.Tıbbi kozmetikler için çeşitli seçenekler vardır: antifungal maddeler, çinko pirition, selenyum disülfür, katran, salisilik asit ve kortikosteroid (hormonal) ilaçlara dayalı.

Uzmanlar, bir trikolog ve dermatoloğun tavsiyelerine göre şampuan seçilmesini ve papüllerin yayılmasını önlemek için tedaviye zamanında başlanmasını tavsiye ediyor.