Dirseklerde sedef hastalığı

Dermatolog, hastaya dirseklerde sedef hastalığının tedavisi için bir merhem reçete eder.

Dirseklerdeki sedef hastalığı, karakteristik deri döküntüleri olan inflamatuar bir süreçtir. Hastalığın başlangıcı için provoke edici faktörler arasında kalıtım, çeşitli hastalıklar, kötü alışkanlıklar, stresli durumlar ve diğerleri ayırt edilir.

Patolojiye, etkilenen bölgelerde kaşıntı, kızarıklık, şişlik, ağrı eşlik eder. Tanı koymak için mikroflora için idrar, kan, dışkı, biyopsi, bakposev testleri reçete edilir. Tedavi ilaç kullanımını, yerel ilaçları, fizyoterapiyi, beslenme düzenlemelerini içerir.

Dirseklerde sedef hastalığı tedavisine başlamadan önce, diğer patolojileri dışlamak gerekir: egzama, mantar enfeksiyonu.

Sadece tam bir muayeneden sonra, spesifik ilaçlar reçete edilir, bu nedenle bir dermatolog ile ön konsültasyon gereklidir.

aşamalar

Sedef hastalığı, periyodik olarak birbirinin yerine geçen birkaç aşamada ortaya çıkar.

İlk

Dirsek bölgesinin dış yüzeyi küçük papüllerle kaplıdır. Dışarıdan, rastgele bir düzenleme ile sivilceye benziyorlar. 14-21 gün sonra oluşumlar pullarla kaplı hacimli plaklara dönüşür. Derinin kuruluğu artar, yüzey pürüzlü hale gelir.

ilerici

Bu aşama, çoklu büyük plakların oluşumu ile karakterize edilir. Hastalar etkilenen bölgede soyulma, kızarıklıktan şikayet ederler. Döküntülerin sınırları, iyi tanımlanmış bir kenar ile temsil edilir. Bu aşamada, hastalığın alevlenme dönemine geçişi not edilir.

Sabit

Düzgün seçilmiş bir terapötik önlem şeması ile klinik tablo daha az belirgin hale gelir ve hastalık bir dinlenme durumuna geçer. Psoriatik döküntülerin sayısı azalır, yeni papüller yoktur.

gerileyen

Bu aşamaya semptomların şiddetinde bir azalma eşlik eder, plak sayısı belirgin şekilde azalır. Döküntülerin daha önce lokalize olduğu cilt gözle görülür şekilde pigmentlidir, ancak aynı zamanda lezyon yerlerinde karakteristik pullar yoktur, epidermis soyulmaz.

Belirtiler

Patolojik sürecin gelişiminin başlangıcı, oval veya yuvarlak şekilli küçük kırmızı lekelerin ortaya çıkması ile gösterilir. Hastalık ilerledikçe oluşumların sayısı artar, cildin çevredeki sağlıklı bölgelerine yayılırlar.

Sedef hastalığı, tamamen tedavi edilemeyen otoimmün bir hastalıktır. Bununla birlikte, modern yöntemler, hastalığın alevlenmesinden hızla kurtulmaya ve uzun süreli bir remisyon sağlamaya yardımcı olur.

Antihistaminikler kullanılır; eklemlerdeki döküntüler, lokal merhemler ve kortikosteroidli kremler için salisilik asit kullanılır.

Önemli bir tedavi yöntemi, diyet ve vitamin komplekslerinin atanmasıdır; bazı homeopatik preparatların olumlu etkisi kaydedilmiştir.

Erken aşama, az sayıda döküntü ile karakterizedir. Bu aşamada bir uzmandan yardım alma zamanı geldiyse, hastalığın kronikleşme olasılığını azaltmak mümkündür.

Sedef hastalığının ana özelliği, hafif gümüşi bir renk tonunun pullarının oluşmasıdır. Mekanik etki altında, bütünlükleri ihlal edilir ve bunun sonucunda kanlı çatlaklara sahip pürüzsüz bir yüzey ortaya çıkar.

Ayrıca psoriatik plaklarda pul olmadığı durumlar da olmuştur.

Hastalar şiddetli kaşıntı, lezyon bölgesinde şişlik, yanma şikayetinden şikayet etmeye başlar. Hasarlı bölgeleri palpe ederseniz, bu yerlerde sıcaklık ve ağrıda bir artış fark edebilirsiniz.

Vücudun koruyucu fonksiyonlarının ne kadar iyi çalıştığına bağlı olarak, hastalık üst ekstremite derisinin tüm yüzeyini etkilediğinde, patolojik sürece tek veya çoklu plakların oluşumu eşlik eder. Uygun önlemler zamanında alınmazsa, patolojinin ihmal edilmiş bir forma geçme olasılığı birkaç kez artar.

Klinik tablonun şiddeti ayrıca hastalığın seyrinin evresine de bağlıdır. Remisyon döneminde, ortaya çıkan semptomlar azalır, hasta daha iyi hisseder. Tekrarlayan bir durum, ağrılı semptomlar nedeniyle çoklu psoriatik plakların ortaya çıkması ile karakterize edilir, bir kişinin genel refahı kötüleşir.

nedenler

Hastalığın yüksek prevalansına rağmen, onu provoke eden kesin faktörleri tam olarak incelemek ve belirlemek mümkün değildi. Bununla birlikte, uzmanlar dirseklerde psoriatik lezyonların oluşumuna katkıda bulunabilecek birkaç iddia edilen nedeni tanımlamaktadır.

En yaygın faktörlerden biri genetik yatkınlıktır. İstatistiklere göre, vakaların% 50'sinde, akrabaları da bu hastalığa duyarlı olan bir kişide patoloji teşhis edilir.

Sedef hastalığının gelişmesinin önkoşulları, bulaşıcı hastalıklara, yetersiz beslenmeye, kontrolsüz ilaç alımına karşı vücut direncinin olmaması, bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkilemesi ve böylece zayıflamasına katkıda bulunmasıdır.

Ayrıca nedenler arasında:

 • endokrin bozuklukları;
 • sindirim sistemi hastalıkları;
 • epidermisin yaralanması;
 • sık stres, nevroz, depresyon.

Vitamin eksikliği ve vücutta eser element eksikliği sedef hastalığının ortaya çıkmasına katkıda bulunabilir.

teşhis

Dirseklerde sedef hastalığının gelişimine belirgin klinik belirtiler eşlik ettiğinden, patolojinin tespiti zor değildir. İlk olarak dermatolog, epidermisin hasarlı bölgelerinin dış muayenesini yapar ve hastanın geçmişini toplar.

Ön tanıyı doğrulamak için hasta bir laboratuvar testine gönderilir.

Bir kan testi, sedef hastalığının tedavisinde kullanılabilecek bazı ilaçlara karşı alerjik reaksiyona olası bir yatkınlığı belirlemenizi sağlar. Ek olarak, analiz, lökosit ve eritrosit seviyelerinde karakteristik sapmaların eşlik edeceği anemi tanısında yardımcı olabilir.

İdrar tahlili, su-tuz dengesinin seviyesini, yani insan vücuduna ne kadar tuz ve suyun girdiğini ve atıldığını belirlemeyi mümkün kılar.

Dışkı çalışması, içlerindeki helmintleri tanımlamak için gereklidir.

Nihai teşhis için ana yöntemler yeterli olmadığında, doktor ek bir muayene önerecektir:

 • lezyonlardan alınan epidermal örneklerin biyopsisi;
 • mikroflora üzerinde bakposev;
 • potasyum oksit ile test

Patolojik sürecin karmaşık bir seyrinden şüpheleniliyorsa, eklem hastalığına katılımın değerlendirilmesini sağlayan bir röntgen muayenesi yapılır.

Çocuk doğurma döneminde kadınlarda sedef hastalığı gelişirse, prolaktin testi için sevk edilirler.

Ek olarak, bir ortopedist, romatolog, zührevi bilimci veya meme uzmanına danışmanız gerekebilir.

Tedavi Yöntemleri

Sedef hastalığı tedavi edilemez, ancak alevlenmeler önlenebilir ve remisyon aşaması uzatılabilir. Bu durumda terapi karmaşık olmalıdır. Bu tür tedavi yöntemlerinin kullanılmasından oluşur:

 • kullanmaktıbbiiçindeki ilaçlar;
 • kullanımpara kaynağıyerel eylem;
 • vitamin tedavisi;
 • sanatoryum tatil köyütedavi;
 • başvuruhomeopatikilaçlar.

Ek olarak, özel bir diyete uymak önemlidir. Diyette, remisyonun başlamasına katkıda bulunan maddeler içeren gıdaları içerir ve sedef hastalığına zararlı gıdaların kullanımını sınırlar.

Sedef hastalığı için kullanılan ilaçlar

Hastalığın tedavisinde, kapsül, tablet, plaka şeklinde iç uygulama için ilaçların kullanılması önemlidir.

Kaşıntıyı gidermek için antihistaminikler kullanılabilir.

Hastalığın ciddiyeti, yaş kriteri ve hastanın vücudunun bireysel özellikleri dikkate alınarak yalnızca deneyimli bir uzmanın bu tür ilaçları reçete edebileceğini hatırlamak önemlidir.

Dirseklerde ve inciklerde kızarıklıklar için merhemler

Dirseklerdeki sedef hastalığı, harici kullanım için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Uzmanlar, sedef hastalığının tedavisinin kapsamlı olması gerektiğini, bu nedenle sadece cildimizdeki hastalığın semptomlarını ortadan kaldırdıkları için kremlerin bir kez uygulanmasının yeterli olmayacağını söylüyor.

vitaminler

Sedef hastalığında vitamin tedavisi, karmaşık tedavide önemli bir yöntem olarak kabul edilir. Fleksör yüzeyinin cildine zarar vermesi durumunda, B, E, D, A gruplarının vitaminleri ve askorbik asit kullanılması tavsiye edilir.

Bunu yapmak için doğru yemelisiniz: bu maddeleri içeren gıdaların tüketimini artırın. Ayrıca vitaminler eczanelerden satın alınabilir. Vitamin solüsyonu sorunlu cildi yağlamak için kullanılabilir.

Bazı merhemler gerekli maddeleri içerir, bu nedenle uzmanlar genellikle bu tür ilaçları harici kullanım için reçete eder.

Vitamin ve mineral kompleksleri reçete edilebilir.

Ayrıca kas içi enjeksiyon için şiddetli sedef ilaçları için reçete edilir.

Her gün veya gün aşırı yapılırlar.

Homeopatik ilaçlar

Kombine ajanlar en etkili olarak kabul edilir.

Bu ilaçların dozu, hastanın vücudunun bireysel özellikleri ve patolojinin ciddiyeti dikkate alınarak kalifiye bir uzman tarafından belirlenir.

Diyet

Patolojik bir durumda, diyet beslenmesine uymak önemlidir. Bu nedenle, sedef hastalığı için diyette aşağıdaki ürünler bulunmalıdır:

 • yağsız balık;
 • Süt Ürünleri;
 • sebze yağı;
 • meyve ve sebzeler;
 • hububat;
 • yeşillik.

Bu bileşenler vücudu faydalı maddelerle zenginleştirir ve asitliği azaltır. Hastalık durumunda, bir içme rejimi oluşturmak faydalı olacaktır. Günlük tüketilen su miktarı en az 1, 5 litre olmalıdır.

Aşağıdaki ürünler patolojide kullanım için kontrendikedir:

 • füme etler;
 • baharatlı baharatlar ve baharatlar;
 • turşu;
 • tatlı ürünler;
 • yağlı etler;
 • alkollü içecekler;
 • Sosisler;
 • Kahve;
 • turunçgiller;
 • çikolata;
 • şekerleme.

Kızartılmış, yağlı ve tuzlu yiyeceklerin tüketimini sınırlamak gerekir.

Ayrıca sedef hastalığı için kesirli öğünler önerilir: porsiyonlar küçük olmalı ve günlük öğün sayısı altı kata kadar artırılmalıdır.

kaplıca tedavisi

Sedef hastalığı ile, sıcak ve kuru iklim koşullarının baskın olduğu bölgelerde bulunan tatil yerlerini ziyaret etmeniz önerilir.

Ayrıca, radon veya sülfür banyolarının bulunduğu sanatoryumlarda yıllık bir konaklama da arzu edilir. Bu tür yerlerde hasta, hastalığın belirtilerini ortadan kaldırmaya ve remisyon aşamasını uzatmaya yardımcı olan fizyoterapi prosedürlerinden geçebilir. Bunlara parafin veya ozoserit, UV radyasyonu, fototerapi, kriyoterapi uygulamaları dahildir.

Bu işlemler 21-29 gün boyunca günlük olarak yapılmaktadır.

Sedef hastalığının dirseklerde tedavisi entegre bir yaklaşımla gerçekleştirilir. İlaç tedavisi, iç ve dış kullanım için fonların kullanımını içerir. Tedavi sırasında vitamin ve diyet almak da önemlidir. Sanatoryumlarda kalınması ve homeopatik ilaçların kullanılması tavsiye edilir.

Sonuçlar

Terapötik önlemlerin uzun süre yokluğunda, dirseklerdeki patolojinin seyri, bir dizi hastalığın ortaya çıkmasıyla karmaşıklaşır.

Psoriatik eritroderma başlayabilir. Çoğu durumda, ani bir bırakma veya tam tedavi eksikliği, sık stresli durumlar, şiddetli biçimde ortaya çıkan bulaşıcı kökenli hastalıklar, alkol kötüye kullanımı arka planında ortaya çıkar.

Püstüler jeneralize sedef hastalığı daha ciddi bir sağlık tehdididir. Böyle bir patoloji seyri, cildin pul pul döküldüğü, püstüler alanların oluştuğu lokalizasyon yerinde büyük odakların oluştuğu bir kitle papül birliği ile karakterize edilir.

Diğer bir komplikasyon ise psoriatik artrittir. Bu, şişlik, şiddetli ağrı ve sınırlı hareketliliğin eşlik ettiği eklemleri etkileyen patolojik bir süreçtir.

önleme

Bu bölgedeki epidermis oldukça kuru olduğundan dirsek bölgesine düzenli bakım yapılması gerekir. Bunu yapmak için nemlendirici özelliklere sahip özel bir krem kullanmanız gerekir.

Ayrıca sigara içmeyi ve çok fazla alkol almayı bırakmalısınız. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi eşit derecede önemli bir rol oynar. Bu amaçla uzmanlar, vitamin ve mineral kompleksleri almayı, spor yapmayı ve temiz havada daha fazla yürüyüş yapmayı önermektedir.

Cildi mekanik hasarlardan korumak, vücudu sık sık strese ve psikolojik rahatsızlıklara maruz bırakmamak önemlidir.

Bulaşıcı bir hastalığın gelişiminin ilk belirtilerinde, zamanında tıbbi bakım sağlamak için doktora ziyaret ertelenmemelidir.